Profil Osoby – czyli sprawne zarządzanie stanowiskami pracy w firmie

Każdy pracodawca, manager, czy kierownik zespołu powinien wiedzieć jakie czynności wykonują jego podwładni – jakie są ograniczenia w pracy, wymagania organizacyjne i sprzętowe, czy w jakich godzinach pracownik jest w pracy. Są to podstawy w sprawnym zarządzaniu zespołem. W przypadku mniejszych firm zorganizowany kierownik pamięta o wszystkim. W większych zespołach jest to wręcz niewykonalne.

Sprawdź nowości LOG 6.1

Profil Osoby vs Zarządzanie Tożsamością (IdM)

Niedawno pisaliśmy o tym jak rotacja pracowników, awanse i zmiany obowiązków dokładają pracy administratorom IT (czytaj: Identity Management (IdM) – Zarządzanie Tożsamością kluczem do panowania nad dostępami w organizacji). Zarządzanie Tożsamością (IdM) odnosi się do rejestrów uprawnień do systemów, jakie powinien mieć pracownik w organizacji. Ale jak połączyć zakresy obowiązków z wymaganiami sprzętowymi, czy szczególnymi ograniczeniami narzuconymi pracownikom?

Stanowisko pracy, a uprawnienia i zasoby

Przedstawiamy nowość dostępną w aktualizacji LOG System do wersji 6.1. Profil Osoby to usprawnienie, dzięki któremu zbiór cech opisujących stanowisko pracy jednego lub wielu osób dostępne jest jednym miejscu.

Cechy, jakie można określić w LOG System, opisujące stanowisko pracy to m.in:

  • czynności wykonywane w ramach pracy (np. zatrudnianie pracowników, rejestrowanie poczty, tworzenie ofert itp.),
  • godziny pracy,
  • profile uprawnień SI (np. dostęp do konkretnych aplikacji).
  • ograniczenia (np. nie możesz używać Firefox’a, nie możesz uruchamiać pendrive’ów),
  • wymagane zasoby (np. komputer z 16GB RAM itp.).
  • wymagane licencje (np. Office Std),
  • wymagane szkolenia.

 jedna osoba = jeden profil

A co w przypadku kiedy jeden pracownik korzysta z kilku sprzętów firmowych, których tak naprawdę nie potrzebuje? Albo kiedy na sprzęcie użytkowanym przez pracownika zainstalowana jest licencja na oprogramowanie, którego nie ma w bazie zakupionych przez firmę licencji? Korzystając z nowego modułu Profil Osoby system informuje o zaistniałych konfliktach. Dodatkowo każde stanowisko można określić poprzez listę wymagań z zakresu parametrów, uprawnień, szkoleń, zasobów, czy dostępów jakie powinien posiadać pracownik.

Powiązane artykuły