Ostatnie 10 lat innowacji zatarły granice między sprzętem, oprogramowaniem, aplikacjami i infrastrukturą w chmurze do tego stopnia, że klienci potrzebują rozwiązań, które są oparte o różnego rodzaju technologie i odpowiednio je integrują. Zarządzanie oprogramowaniem (Software Assets Management – SAM) musi łączyć zarządzanie zasobami sprzętowymi, zarządzanie SaaS i platformy zarządzania chmurą. Jak zatem wygląda perspektywa na zarządzanie oprogramowaniem w chmurze w 2019 roku?
Zarządzanie oprogramowaniem (SAM) a chmura
Po zidentyfikowaniu rozwiązań hostowanych w chmurze, które odpowiadają priorytetom organizacji, najlepiej je przetestować. Koszty, zarówno czasowe, jak i finansowe, na zakup i zarządzanie oprogramowaniem mogły być w przeszłości zaporowe. Jednak ze względu na niższe ceny i nowsze, bardziej zautomatyzowane rozwiązania, zarządzanie oprogramowaniem w chmurze uległo przekształceniu. Chmura zmieniła sposób, w jaki oprogramowanie jest kupowane, używane i zarządzane. SAM w organizacjach stał się nieco bardziej skomplikowany, być może dlatego, że organizacje starają się określić, w jaki sposób zasoby oparte na chmurze mieszczą się w ogólnym procesie zarządzania zasobami oprogramowania.
Przy dzisiejszych, zaawansowanych procesach, dział IT musi śledzić zasoby wirtualne i licencje na oprogramowanie. Według Gartnera roczne globalne wydatki na oprogramowanie biznesowe (Enterprise Software) osiągną w tym roku blisko 391 mld USD*, a zapotrzebowanie nieustannie rośnie. Forrester Research** przewiduje, że globalny rynek przetwarzania w chmurze przekroczy 200 miliardów dolarów w 2019 r.
Firmy mają obecnie więcej zasobów do zarządzania niż kiedykolwiek wcześniej. Ponadto mamy coraz bardziej złożone technologie, oprogramowanie oparte na licencji i użytkowaniu, poddawane nieustannym aktualizacjom, czy zarządzaniu subskrypcjami. Wdrożenie SAM daje możliwość planowania i rozwiązywania unikalnych wyzwań związanych z systemami chmurowymi. Poprawia także zarządzanie kosztami. Dostarcza informacji na temat wydatków i korzyści technologicznych związanych z funkcjonowaniem w chmurze.
6 największych wyzwań SAM 2019
Przed dostawcami rozwiązań do zarządzania oprogramowaniem (SAM) stoi wyzwanie, które polega na dostosowaniu narzędzi do aktualnie panujących trendów technologicznych. Łatwo wpaść w pułapkę myślenia, że SAM traci na znaczeniu. Nic bardziej mylnego.
Aplikacje chmurowe nie powinny zmniejszyć popularności SAM, ponieważ on także wymagają nadzoru i kontroli. Tym bardziej, że część z nich często instalowana jest w organizacjach z pominięciem działów IT.
SAM w usługach chmurowych jest definiowany na nowo. Jeżeli zakupione oprogramowanie jest wykorzystywane przez pracowników oraz przetwarza dane, to musi być odpowiednio zarządzane. Oprócz wszystkich korzyści, jakie daje oprogramowanie w chmurze, również wprowadza nowe zagrożenia, luki i reguły w przedsiębiorstwie. Jego cykl życia musi być zarządzany z równie dużą, jeśli nie większą, uwagą niż jego odpowiednik zainstalowany lokalnie. Dlatego też wdrożenie zarządzania oprogramowaniem w chmurze musi uwzględniać:
1. Zrozumienie, w jaki sposób wykorzystywana jest technologia.
Problemem jest przełożenie orientacji technologicznej na biznesową. Działy IT stykają się ze zjawiskiem maksymalizacji produktywności, czy problemem rozrastania się danych. Osoby decyzyjne często podchodzą do zagadnień z innej perspektywy – np. kosztów i zysków, nie uwzględniając złożoności i zapotrzebowania technologicznego.
2. Koszty chmury w budżecie organizacji.
Przez lata wzrosło znaczenie chmury z powodu łatwości skalowania systemów, dostępu na żądanie i możliwości wyeliminowania początkowych kosztów wdrożeniowych. Teraz organizacje szukają możliwości obniżenia wydatków także w obszarze działalności podstawowej.
3. Różnorodne potrzeby transformacji cyfrowej na całym świecie.
Przedsiębiorstwa prowadzące działalność na wielu obszarach geograficznych stają przed koniecznością dostosowania transformacji cyfrowej do dojrzałości chmury regionalnej (głównie ze względu na obawy dotyczące bezpieczeństwa i prywatności).
4. Zapotrzebowanie na mniejszą ilość narzędzi, z większa ilością funkcji.
Aby uzyskać taki efekt, firmy poszukują rozwiązań, w których mogą uzyskać pełną widoczność w środowiskach lokalnych i chmurowych. Kluczowe jest tu jedno miejsce do interakcji z danymi oraz kompleksowy przegląd wykorzystania technologii.
5. Lepszą widoczność technologii.
Popularyzowany jest dostęp do platform opartych na agentach. Zapewnia to organizacjom najdokładniejszy spis zasobów używanych m.in. w SaaS, IaaS i centrach danych. Dzięki temu mamy łatwiejszy dostęp do informacji potrzebnych do zarządzania uprawnieniami i dostępami, a tym samym do analizy i ograniczenia ryzyka biznesowego. Taki dostęp przyspiesza także wewnętrzne procesy decyzyjne w firmach.
6. Dostęp do danych w czasie rzeczywistym.
Jakie aplikacje SaaS są kupowane i odnawiane, kto ma do nich dostęp oraz jakie dane są przetwarzane? Licencjonowanie i zgodność powinny być ściśle monitorowane. Należy wdrożyć znormalizowane zasady udzielania zamówień. Nie jest to łatwe, ale użycie odpowiednich narzędzi może uprościć ten proces.
SAM 2019 – podsumowanie
Oprogramowanie to coś więcej niż tylko instalacje – to siła napędowa każdej firmy. Dzięki strategii zarządzania oprogramowaniem w chmurze firmy mogą podejmować lepsze decyzje dotyczące licencjonowania, które obniżają koszty i chronią inwestycje.
Sposób, w jaki uzyskujemy dostęp i korzystamy z oprogramowania, stale się zmienia i ewoluuje. W 2019 roku należy zwrócić szczególną uwagę na rozwój zarządzania licencjami w chmurze oraz rozważyć, jakie zmiany wprowadzą do organizacji.
Źródło:
– https://www.forrester.com/Cloud-Computing
– Gartner, “Magic Quadrant for Software Asset Management Tools” by Roger Williams, Matt Corsi, Ryan Steffani, April 24, 2019.