Cyberbezpieczeństwo z roku na rok staje się kluczowy obszarem dla większości firm. W 2017 roku aż 82 proc. polskich firm miało do czynienia z cyberatakiem. Rozwiązanie tego problemu jest na wyciągnięcie ręki. To właśnie dobre praktyki zarządzania zasobami IT mogą budować fundament bezpieczeństwa w Twojej firmie.
Sprawdź usługę SAM z LOG System
Żyjemy w czasach, gdy ilość produkowanych danych jest mocno niepokojąca. Według szacunków firmy Samsung w 1992 r. na świecie powstawało 100 GB danych dziennie, w 2002 r. – 100GB na sekundę, zaś w 2018 r. przewiduje się, że będzie to 50 000 GB na sekundę. Przy tak wzmożonej produkcji informacji bezpieczeństwo danych musi być dla administratorów najważniejsze.
Dobra strategia cyberbezpieczeństwa
Ataki hakerskie stanowią jeden z poważniejszych problemów współczesnych przedsiębiorstw, w których najsłabszym ogniwem zawsze okazuje się pierwiastek ludzki. Skuteczna strategia cyberbezpieczeństwa opiera się w głównej mierze na profesjonalnym zarządzaniu zasobami informatycznymi. O czym warto pamiętać, przypomina Zbigniew Kukowski, założyciel Cyber Armadillo:
„Warto pamiętać o tym, że w obszarze cyberbezpieczeństwa najważniejsza jest strategia trzech filarów: protect, detect, response, czyli ochrona, wykrywanie i odpowiedź na ataki. Dzisiaj większość firm skupia się na tym, żeby budować mury. Niestety, często okazuje się, że przestępcy te mury przeskakują. Dlatego trzeba mieć dobrą strategię i narzędzia, które pozwalają odpowiedzieć na ataki w sposób automatyczny.”
Profesjonalne zarządzanie zasobami i licencjami
Znalezienie rozwiązania dla bezpieczeństwa danych wymaga zrozumienia istoty problemu. Cyberbezpieczeństwo firm budowane jest na profesjonalnym zarządzaniu zasobami IT i licencjami do oprogramowań. SAM (Software Asset Management) to najlepsze praktyki, które gwarantują bezpieczeństwo informatyczne w firmie i eliminują nielicencjonowane, szkodliwe oprogramowanie. Więcej o świadomości SAM pisaliśmy już na naszym blogu.
W Polsce problem dotykający nielegalnego oprogramowania jest powszechny, choć ten odsetek w ostatnim dziesięcioleciu widocznie zmalał. Ważne, aby pamiętać, że zarządzanie zasobami to proces ciągły. W związku z tym dobrze jest zadbać o regularne audyty SAM w Twojej firmie.
Czytaj o: 7 powodów, by wprowadzić SAM w firmie
Ile kosztuje nielegalne oprogramowanie?
Według raportu przeprowadzonego przez firmę Deloitte, aż 68% firm korzysta z oprogramowania bez właściwej licencji. Natomiast ⅓ polskich przedsiębiorstw dokonuje weryfikacji licencyjnej ad hoc, dopiero gdy zachodzi doraźna potrzeba. Jak wyliczono w raporcie, oprogramowanie bez licencji kosztuje firmy 359 mld dolarów rocznie. Są to koszty, które można całkowicie zredukować, inwestując jedynie w legalne oprogramowanie wolne od wirusów.
Brak licencji a złośliwe wirusy
Już dawno temu zauważono, że istnieje korelacja pomiędzy atakami hakerskimi a źródłem pochodzenia programów. Z ostatnich danych BSA (Business Software Aliance) wynika też, że prawie połowa (46%) oprogramowań w Polsce pochodzi z nielegalnych źródeł:
„Blisko ⅓ nielicencjonowanego oprogramowania jest zainfekowana złośliwym kodem (…) To oznacza, że istnieje bardzo silna korelacja pomiędzy zainfekowanym oprogramowaniem a tym wykorzystywanym bez licencji.”
Nieposiadanie licencji jest więc dla firm ryzykowną i kosztowną decyzją. Utrata danych wiąże się z potencjalnym szantażem klientów czy pracowników, a to z kolei jest w stanie pogrzebać nawet najlepiej prosperujące przedsiębiorstwo.
Źródło: https://info.newseria.pl/news/firmy-traca-359-mld-dol,p107015329