Zarządzanie oprogramowaniem to niezwykle istotny element poprawnego funkcjonowania IT w wielu organizacjach. Obecnie ciężko byłoby nam znaleźć firmę, która nie wykorzystuje komercyjnego oprogramowania w bieżących operacjach. Wraz ze wzrostem skali zakupionego sprzętu i licencji, organizacje zaczynają mierzyć się z problemem zarządzania oprogramowaniem. Skutecznym remedium na problemy jest wdrożenie SAM w organizacji. Na czym to polega? Jak skutecznie stosować SAM dzięki dostępnym na rynku narzędziom?
SAM (Software Asset Management) – zarządzanie oprogramowaniem w organizacji – dlaczego warto?
Software Asset Management (SAM) to inaczej wszelkie dostępne kroki do skutecznego zarządzania i ochrony oprogramowania w firmie, na wszystkich etapach ich wykorzystania. SAM opiera się na zbieranych przez system danych, odpowiedniej technologii, która ułatwia zarządzanie oraz optymalizację procesów. Wprowadzenie SAM oraz sposób wdrażania planu na audyt licencji i producentów oprogramowania zależy tak naprawdę od skali prowadzenia działalności. Jest to o tyle kluczowe, gdyż nieprawidłowe zarządzanie może skutkować zwiększonym kosztem oprogramowania i znacznym obciążeniem finansowym całego działu IT. Dzięki SAM można przyjąć realne zapotrzebowanie na oprogramowanie oraz odpowiednio dopasować procesy jego wykorzystania. Przekłada się to na optymalizację finansową, wzrost bezpieczeństwa systemów oraz łatwiejsze audyty producentów oprogramowania.
Pobudzanie świadomości o oprogramowaniu i zasobach w firmie, sprawia że wykorzystywane są realne ilości potrzebnych narzędzi i funkcji systemów. Odpowiednie środowisko zbierające szereg danych na ten temat, pozwoli na podejmowanie skutecznych decyzji biznesowych. Wykorzystanie odpowiedniego narzędzia umożliwi to bez specjalistycznej wiedzy informatycznej. Wynikająca z tego optymalizacja procesów IT przynosi znaczne korzyści:
- pracownicy otrzymują oprogramowanie odpowiednie do ich stanowiska,
- powstaje zautomatyzowany proces zarządzania licencjami,
- zbyt kosztowne elementy można monitorować i usuwać z systemu,
- wsparcie oprogramowania stosowane jest na określonych warunkach,
- można prognozować koszty na kolejne cykle rozliczeniowe.
SAM w LOG Plus – skuteczne zarządzanie licencjami

LOG Plus to ‘nowe’ dziecko LOG Systems. Stworzenie narzędzia do wdrożenia i wykorzystania SAM w organizacjach, to efekt wielu lat doświadczenia, tworzenia własnego know-how i wsłuchiwania się w potrzeby użytkowników. Nie byłoby to możliwe bez wiedzy, jak działają producenci oprogramowania oraz jakie warunki licencyjne stosują w umowach.
Nowoczesność narzędzia to przede wszystkim połączenie złożonych funkcjonalności z prostotą użytkowania. LOG Plus znakomicie sprawdza się do analizy oraz optymalizacji procesów SAM, wdrażania i utrzymania systemów, także w przypadku znacznego stopnia skomplikowania zależności licencyjnych.
SAM w LOG Plus to przede wszystkim kontrola we własnej firmie, bez zbędnych nakładów finansowych i konieczności posiadania zaawansowanych umiejętności informatycznych. W powstawaniu narzędzia przyświecała innowacja, gdzie fundamentem jest przejrzystość oraz duża intuicyjność systemu, który skutecznie rozpoznaje licencje oraz sprzęty (15 000 x szybsza identyfikacja oprogramowania niż standardowo). Łatwe połączenie działających zasobów i ich monitorowanie oraz skupienie na celach biznesowych organizacji jest tego dowodem.
Narzędzie, w kontekście istniejących na rynku rozwiązań, ma ambicję, by stać się światowym liderem w ofercie SAM dla biznesu. Znaczną przewagą jest darmowa wersja podstawowa, która obsługuje do 80 zakończeń w środowisku, co pozwala na zastosowanie narzędzia w organizacjach o różnej wielkości, nawet tych mniejszych.
LOG Plus – przewagi w kontekście SAM
Alerty dotyczące oprogramowania
Dashboard systemu LOG Plus przedstawia w formie kafelków pogrupowane kategorie zasobów. Nie inaczej jest w przypadku modułu SAM i podziału na kategorie oprogramowania. Zaletą systemu jest ogromna baza wzorców, która wykrywana jest na urządzeniach użytkowników. Podświetlona na czerwono lub żółto kategoria jasno sygnalizuje problem z zasobem w danej kategorii. Przechodząc dalej pojawia się lista oprogramowania z informacją o niezgodności licencji. Taki sposób prezentacji danych pozwala na szybką identyfikację zasobów, z którymi występuje problem. Dodatkowo, użytkownik widzi do kogo przypisana jest licencja i/lub na jakim zasobie informatycznym jest zainstalowana.

Alert czerwony – niezgodność licencji
Na powyższej grafice widzimy problem z licencją oznaczony kolorem czerwonym. System sygnalizuje, że zainstalowane jest oprogramowanie do którego nie ma przypisanej licencji. W takiej sytuacji wymagane jest, np. przypisanie odpowiedniej licencji, którą zakupiono wcześniej lub dalsza analiza potrzeb.
Alert żółty – niskie użycie oprogramowania
W przypadku alertu reprezentowanego przez użycie koloru żółtego, mamy do czynienia z sytuacją, kiedy oprogramowanie (licencja) nie jest wykorzystywana zgodnie z założeniami biznesowymi. Przykładowo, oprogramowanie nie było uruchamiane od X czasu, w związku z tym należy dokonać analizy, czy jego instalacja, a tym samym przypisanie licencji do tego zasobu (czy użytkownika) jest konieczne.
SAM automatycznie tworzy bilans licencji i sugeruje działania optymalizacyjne w postaci alertów, konfiguracji, zarządzania numerami seryjnymi, tworzenia relacji zasobów, czy rozwoju bazy produktów licencyjnych i sprzętowych. Ponadto w systemie znajdziemy:
- graficzne schematy organizacyjne i lokalizacyjne,
- profile konfiguracji agentów,
- baza słowników handlowych dla produktów typu komputer, licencja,
- zestaw gotowych raportów i słowników oprogramowania,
- sugestie działań wobec poszczególnych licencji,
- graficzny cykl życia zasobów czy powiązania zasobów
Dlaczego warto zainwestować w SAM?
SAM to świetne rozwiązanie dla każdej organizacji, która chce zoptymalizować koszty działów IT oraz procesów biznesowych z ich udziałem. SAM pozwala na skuteczne wyliczenie potrzebnych oraz prognozowanych kosztów użytkowania oprogramowania. Jest też niezbędny przy audycie zmian regulaminów oraz cennika u dostawców oprogramowania. Taki monitoring zgodności w organizacji przekłada się na skuteczność prowadzonych zadań stawianych przed firmą, ułatwia pracę poszczególnych pracowników i pozwala nie martwić się o nadmierny drenaż finansowy z infrastruktury IT.